North Carolina Poetry Society » North Carolina Poetry Society's Website

Masthead header
North Carolina Poetry Society bio picture
  • Enjoy your summer!

    Congratulations to the winners of the North Carolina Poetry Society Contests.

    Thanks to all the poets who made Awards Day special.

North Carolina Poetry Society 2015-2016 Contest Results

CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS

Poet Laureate Award

Preliminary Judge: Zeina Hashem Beck
Final Judge: North Carolina Poet Laureate Shelby Stevenson

Winner: “Dressing While Dying” by Stephanie Levin

Finalists:
“Smoke” by Melissa Hassard
“Pinning Chance” by Susan Lefler
“Liminal” by Bill Griffin
“Eclipse of a Blood Moon: Southport, North Carolina” by Mary Hennessy
“Wild Dogs of Istanbul” by Andrea Bates

Caldwell Nixon Jr. Award

Judge: Shaindel Beers
Sponsored by the family of Sallie Nixon

First Prize: “Nezumi to the kiln mice” by Susan Lefler
Second Prize: “Snow Day” by Bonnie Korta
Third Prize: “A Six-Year-Old Reads The Watership Down Film Picture Book” by Alice Osborn
Honorable Mention: “Noah Knows Noise” by CarolynYork
Honorable Mention: “Winter at Grandmother’s House” by Katherine Wolfe
Honorable Mention: “Green Snakes, Grasshoppers, and Goldfish” by Stella Whitlock

Carol Bessent Hayman Poetry of Love Award

Judge: Erica Goss
Sponsored by Dave Manning

First Prize: “In Which Symmetry Holds Up a Mirror to Love” by C.G. Thompson
Second Prize: “Not on Paper” by Jim Henley
Third Prize: “Sailing” by David T. Manning
Honorable Mention: “Toolbox” by Charles Wheeler
Honorable Mention: “On Wings” by Joanna A. McKethan

Griffin-Farlow Haiku Award

Judge: Roberta Beary
Sponsored by Sue Farlow and Bill Griffin

Since Haiku are traditionally untitled, the first line is given in place of the title.

First Prize: “my daughter has grown” by Martin Settle
Second Prize: “fog drifts” by Melinda Myerly
Third Prize: “mast year” by Peter Krones
Honorable Mention: “fog weaving” by Debbie Strange
Honorable Mention: “day’s run” by Meik Blõttenberger
Honorable Mention: “turning 50” by Keith Woodruff

Joanna Catherine Scott Award

Judge: Gilbert Allen
Sponsored by Joanna C. Scott
Sonnet or other traditional form (with the exception of sestinas).
Maximum of 36 lines (including poem title, any epigraph, blank lines, and lines of text).

First Prize: “Eighteen Weeks” by Jenna Cornely
Second Prize: “Hymn” by Beth Copeland
Third Prize: “Peach Tree” by JS Absher
Honorable Mention: “The Dying of the Light” by JoAnn Hoffman
Honorable Mention: “Benediction” by Jane Shlensky

Katherine Kennedy McIntyre Light Verse Award

Judge: Steven Schroeder
Sponsored by Diana Pinckney
Any form, any style, including limericks.
Maximum of 36 lines (including poem title, any epigraph, blank lines, and lines of text).

First Prize: “Ladylike Behaviors” by Jane Shlensky
Second Prize: “Me and Sam Ragan Hike Bluff Mountain in Search of a Certain Lady” by Bill Griffin
Third Prize: “I’m Gonna Lose Weight!” by Melinda Lyerly
Honorable Mention: “Now I See Maneki-nekos Wherever I Go” by Deborah H. Doolittle

Mary Ruffin Poole American Heritage Award

Judge: Lola Haskins
Endowed by Pepper Worthington
Any form, any style, on the theme of American heritage, brotherhood/sisterhood, or nature.
Maximum of 36 lines (including poem title, any epigraph, blank lines, and lines of text).

First Prize: “A Widow on Chester Street” by Ashley Memory
Second Prize: “Radio Tower” by Preston Martin
Third Prize: “Touch Me Not” by JS Absher
Honorable Mention: “Learning to Plant by the Signs” by Jane Shlensky
Honorable Mention: “Gasoline and Liquor” by Justin Hunt
Honorable Mention: “Still Searching” by Les Brown

Poetry of Courage Award

Judge: Allison Blevins
Endowed by Ann Campanella
Any form, any style, on the theme of courage or crisis.
Maximum of 36 lines (including poem title, any epigraph, blank lines, and lines of text).

First Prize: “Outer Bark” by Martin Settle
Second Prize: “Dysthymia” by Susan Alff
Third Prize: “Remaining” by Stephanie Smith
Honorable Mention: “Sky Walkers” by Valerie Macon
Honorable Mention: “Ambushed After My Mother’s Funeral” by Susan Lefler

Ruth Morris Moose Sestina Award

Judge: Sandra Beasley
Endowed by Ruth Moose
Any poem in the sestina form.

First Prize: “Catch and Launch” by Julie Ann Cook
Second Prize: “Death Tax” by Holly Cian
Third Prize: “Neighbors” by Deborah H. Doolittle
Honorable Mention: “Noir” by Bill Griffin

Thomas H. McDill Award

Sponsored by the Board of the NC Poetry Society
Judge: James McKean
Any form, any style, maximum of 70 lines (including poem title, any epigraph, blank lines, and lines of text).

First Prize: “Valentine” by Melissa Hassard
Second Prize: “Labyrinth” by Susan Lefler
Third Prize: “The Dance” by David T. Manning
Honorable Mention: “corpus” by Sarah Edwards

Poetry of Protest Award

Co-Sponsored by Bob Katrin and Jacar Press
Judge: Lauren K. Alleyne

First Prize: “Gunfight at the Badgett Range” by Stella Ward Whitlock
Second Prize: “Winter Solstice” by Beth Copeland
Third Prize: “Prayers” Mark Smith-Soto
Honorable Mention: “Bluebird Prospective” by Joyce Brown
Honorable Mention: “From Abu Grhraib to San Bernadino” by Eric Weil
Honorable Mention: “Extinction of the Milky Way” by Claudine Moreau

Congratulations to all the winning authors and all the participating authors who helped make our contests competitive. Join us at our May meeting for readings!

O n   F a c e b o o k
O n   T w i t t e r